پیوندها

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

آمار بازدید کنندگان
بازديدکنندگان اين صفحه: 4167
بازديدکنندگان امروز: 155
کل بازديدکنندگان: 176083
بازديدکنندگان آنلاين: 4
زمان بارگزاري صفحه: 0.9984 ثانيه
اخبار > هفتاد و یکمین جلسه شورای انتشارات دانشگاه – شهریور ماه 1397


  چاپ        ارسال به دوست

هفتاد و یکمین جلسه شورای انتشارات دانشگاه – شهریور ماه 1397

 

هفتاد و یکمین جلسه شورای انتشارات دانشگاه شهریور ماه 1397

سه­ شنبه   20 /06/ 97 شروع جلسه : 00 :10 مکان : دفتر معاونت تحقیقات و فناوری

مصوبات جلسه:

1.  پیشنهاد چاپ کتاب «علوم تشریح دستگاه قلب و عروق»  اثر سرکار خانم  دکتر افسانه مافی عضو هیات علمی دانشگاه در جلسه شورای انتشارات مطرح و پس از نقد و بررسی مقررگردید دو نسخه از اثر فوق جهت ارزیابی و اعلام نظر برای اساتید فن ارسال گردد.

2.      بررسی کتاب «پس از پیامبر(ص)» اثر آقای دکتر شعبانعلی خان صنمی عضو محترم هیات علمی دانشگاه که در جلسه گذشته با تصمیم شورای انتشارات مقرر شد بعد از استعلام ارتباط محتوای کتاب با سر فصل دروس گروه معارف توسط معاونت محترم آموزش دانشگاه فرآیند داوری صورت پذیرفت

3.  با توجه مصوبه نوزدهمین جلسه شورای انتشارات به شماره 3574/34/پ مورخ 03/02/1387 و نظر به مصوبه بند اول از ماده 7 آئین­نامه انتشارات دانشگاه، مبنی بر اهدای آثار منتشره دانشگاه به مقدار مورد نیاز به کتابخانه­ های مراکز و دانشکده­های تحت نظر دانشگاه علوم پزشکی قم و سایر دانشگاهها، موسسات تحقیقاتی، مراکز و انجمن­های علمی کشور، اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی طبق نظر شورا و یا دبیر

شورای انتشارات، مقرر گردید آثار منتشره دانشگاه علوم پزشکی قم با نظر مثبت معاونت محترم تحقیقات و فناوری در بین مراکز فوق توزیع گردد.

4.  بحث بررسی و ویرایش آئین­ نامه استفاده از منابع علمی کتابخانه­ های تابعه دانشگاه علوم پزشکی قم که ابتدا به تصویب اعضای محترم شورای تخصصی مدیریت کتابخانه مرکزی و اسناد علمی رسیده بود. این آیین نامه با یک مقدمه، چهار ماده و شش تبصره در تاریخ 20/06/1397 در جلسه شورای انتشارات مطرح و پس از نقد و بررسی به شرح ذیل به تصویب اعضای محترم شورا رسید:

ماده 1: تعاریف

دانشگاه: منظور دانشگاه علوم پزشکی قم است.

کتابخانه مرکزی: منظور کتابخانه مرکزی و اسناد علمی دانشگاه علوم پزشکی قم می­باشد.

کتابخانه تابعه: منظور از کتابخانه تابعه تمامی کتابخانه های تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی قم اعم از کتابخانه­های دانشکده­ای، مراکز پزشکی ، آموزشی و درمانی، مراکز تحقیقاتی، گروه­های آموزشی و خوابگاه­ها و .... است.

منابع: منظور از منابع کلیه منابع چاپی و غیرچاپی موجود در کتابخانه­ های تابعه دانشگاه می­باشد.

اعضا: منظور از اعضا، آن دسته افراد مجاز برای استفاده از کتابخانه­ های دانشگاه هستند که بر اساس آیین­نامه عضویت کتابخانه ­ها، به عضویت کتابخانه­ های تابعه دانشگاه درآمده و در سیستم نرم افزار کتابخانه ­ای دارای پروفایل هستند.

امانت: منظور از امانت اجازه استفاده از منابع موجود در کتابخانه ­های دانشگاه برای مدت زمان مشخص و معین است که هر عضو بر اساس سیاست کتابخانه مرکزی می­تواند منبع مورد نظر خود را امانت بگیرد.

 

ماده 2: تعداد و مدت زمان امانت کتب

با توجه به گستردگی دانشگاه علوم پزشکی و تنوع جامعه استفاده کننده از کتابخانه­ های تابعه دانشگاه اعضاء که مجاز به امانت گرفتن کتاب می­ باشند در چهار (4) گروه کلی زیر تقسیم­ بندی می­شوند و هر امانت گیرنده با توجه به گروه مندرج در جدول ذیل موظف به رعایت آن می باشد:

 

ردیف

امانت گیرنده

تعداد کتب امانی

مدت زمان امانت

دفعات تمدید

1

اعضای هیات علمی

5 جلد

30 روز

2(دو) بار

2

دانشجویان مقاطع کارشناسی ارشد و بالاتر

3 جلد

20 روز

1 (یک) بار

3

دانشجویان مقاطع کارشناسی و کاردانی

3 جلد

15 روز

4

کارمندان رسمی و پیمانی

3جلد

20 روز

 تبصره1 : در صورتی که کتابی دارای متقاضی زیاد بوده و تعداد نسخه های آن محدود باشد، این کتاب در کتابخانه قرار خواهد گرفت و بنا به تشخیص کتابدار مسئول بخش امانت داده خواهد شد.

تبصره2 : کتابهای مرجع به منظور استفاده در خارج از کتابخانه امانت داده نخواهد شد و استفاده کنندگان موظفند آنها را در جایگاه مشخص شده در بخش مرجع و در محل کتابخانه مطالعه کنند و امانت این منابع تنها با تشخیص کتابدار و به صورت روزانه امکان پذیر است.

تبصره 3 : اساتید حق التدریس با ارائه کارت شناسایی می­توانند کتب مورد نیاز خود را تا پایان وقت اداری همان روز امانت بگیرند.

تبصره 4 : اسناد علمی، مواد دیداری - شنیداری، پایان نامه­ های تحصیلی و طرح­های تحقیقاتی که استفاده روزمره و یا در محل دارند، امانت داده نمی­شوند. ولی اعضای هر کتابخانه می­توانند طبق آیین نامه دسترسی به پایان­ نامه از این منابع در محل کتابخانه استفاده کنند.

تبصره 5 : نشریات ادواری امانت داده نمی­شوند. ولی کپی یا اسکن مقالات درخواستی در اختیار متقاضی قرار داده می­شود.

ماده 3: مفقود شدن یا آسیب رساندن به منابع امانی

آسیب رساندن به منابع کتابخانه­ های تابعه دانشگاه تخلف محسوب شده و علاوه بر مجازات­های مندرج در قانون اموال عمومی، کتابخانه      می­تواند متخلف را به محرومیت از خدمات کتابخانه و جبران خسارات وادار کند.

-  چنانچه به منابع امانت گرفته شده آسیب­ هایی زده شود، مانند حاشیه نویسی، علامت گذاری، برگ برگ کردن کتاب، نقاشی کشیدن، ریختن آب و مایعات روی آن و یا کپی برداری که موجب آسیب رساندن به شیرازه و عطف کتاب شود، ضمن دریافت خسارت از امانت گیرنده بر حسب میزان خسارت، عضویت ایشان به مدت دو تا ده هفته نیز لغو شده و امکان استفاده از خدمات کتابخانه از وی سلب خواهد شد.

-  چنانچه بخشی از کتاب یا اوراق و تصاویر کتاب بریده و یا ناقص شود، مسئولیت آن متوجه شخص امانت گیرنده می­باشد و ایشان موظف است اصل آن را تهیه و به کتابخانه تحویل دهد.

-  در صورتی که منابع امانت گرفته شده مفقود شود، امانت گیرنده موظف است عین آن را تهیه و به کتابخانه تحویل دهد.

-  در ضمن امانت گیرنده موظف است جریمه دیرکرد منابع مفقودی را نیز بپردازد.

تبصره 1: در صورت عدم امکان تهیه منابع در بازار، امانت گیرنده موظف است با هماهنگی مسئول کتابخانه مربوطه نسبت به تهیه منبعی دیگر که ارزشی معادل همان منبع را دارد اقدام کند.

 

ماده4: دیرکرد و جرایم تاخیر در بازگشت منابع

نظر به محدودیت منابع و با توجه به قوانین و مقررات مربوطه، امانت گیرنده موظف است در موعد مقرر نسبت به بازگرداندن منبع اقدام کند. در غیر این صورت حسب مورد جرایم زیر شامل حال وی خواهد شد:

 

ردیف

امانت گیرنده

میزان جریمه نقدی به ازای هر روز

1

اعضای هیات علمی رسمی، پیمانی و حق التدریس

10000 ریال

2

دانشجویان دکترای حرفه ای و تحصیلات تکمیلی

5000 ریال

3

دانشجویان مقاطع کاردانی، کارشناسی و کارمندان

2500 ریال

 

 جریمه نقدی طبق جدول بالا می­بایست توسط امانت ­گیرنده به شماره حساب درآمدهای متفرقه دانشگاه واریز شده و فیش واریزی تحویل مسئول کتابخانه گردد. لازم به ذکر است درآمد حاصله پس از طی فرآیند­های قانونی در کتابخانه همان مرکز هزینه خواهد شد.

الف: در صورت تأخير بيش از 30 (سی) روز، علاوه بر پرداخت مبلغ جریمه دیرکرد، عضو مربوطه برای مدت 1(یک) ماه تا 1(یک) ترم بر اساس سوابق قبلی از امانت كتاب محروم خواهد شد .

ب: در صورت تكرار دير كرد بيش از سه نوبت، این امر می­تواند به لغو عضويت فرد منجر شود.

ماده 5 : حل اختلافات

در صورتی که بین کتابدار و اعضای کتابخانه در مورد محاسبه جرائم دیرکرد و تخلفات مندرج در این آئین­ نامه اختلاف نظری وجود داشته باشد، موضوع با معاونت محترم پژوهشی دانشکده­ها و مراکز آموزشی درمانی یا مدیر آن مرکز مطرح شده و در صورت نیاز، معاونت محترم تحقیقات و فناوری دانشگاه تعیین­ کننده نهایی بوده و نظر نهایی ایشان لازم الاجراء می­باشد.

 ماده6 : اطلاع­رسانی تغییرات

این آئین­نامه در تاریخ 20/06/1397 در شورای انتشارات دانشگاه مطرح و به تصویب اعضای محترم شورا رسیده است و زمان اجرای آن از تاریخ 01/08/1397 تعیین گردید.این فاصله زمانی 40 (چهل) روزه از تاریخ تصویب تا اجرای آئین­ نامه، مهلتی است برای اعضایی که در گذشته کتبی را امانت گرفته و هنوز عودت نداده ­اند. در این بازه زمانی کتابداران مراکز موظف به اطلاع­رسانی آئین­نامه جدید به کلیه اعضای کتابخانه هستند .

این آیین­ نامه با یک مقدمه، شش ماده و شش تبصره در تاریخ 20/06/1397 به تصویب اعضای شورای شورای انتشارات دانشگاه رسیده و از تاریخ 01/08/1397 لازم الاجرا است.

 


١١:٢٢ - 1397/06/26    /    شماره : ١٩٨٧٦    /    تعداد نمایش : ٩٥٦